Ahoora „vylepšený Stochastic v akci“

Indikátor Ahoora, indikátor Stochastic

Indikátor Ahoora, indikátor Stochastic

Ahoora „vylepšený Stochastic v akci“

Indikátory z řady oscilačních jsou evergreenem mezi obchodníky a testery strategií. Indikátor většinou funguje na principu překoupeného či přeprodaného pásma. Hlavní myšlenkou indikátoru je využití oscilační báze pohybu ceny na trhu, jinými slovy neustále vratky ceny v určitých intervalech do hraničních pásem. Při silném trendu to může být až za měsíční i delší období, při nízké volatilitě na trhu se cena může pravidelně pohybovat v jistých hranicích na denní bází, tedy každý den v určitém úseku. Dále se nepředpokládá, že by cena jen klesala nebo rostla, ale jsou zde momenty, kdy se ve svém pohybu nějakou dobu vrací proti směru silnějšího trendu, tomuto pohybu říkáme swingování (vlnkování) ceny na trhu. Právě Ahoora je jedním z těchto typů indikátorů.

Zajímavostí indikátoru Ahoora je, že vytváří nespojité vykreslování v momentech, kdy cena na trhu konsoliduje. Oproti indikátoru Stochastic, který funguje na podobném základě, tak obchodník vidí/rozlišuje situace, kde se mohou na trhu vytvářet falešné signály, kde se trh uzavírá do konsolidace, případně, kde skončil silnější trend na trhu a očekává se oslabení v pohybu ceny.

Charakteristika indikátoru Ahoora

Nastavení indikátoru nevyžaduje žádné speciální zásahy. Lze volit položku Lookback, která Vám pomůže přesněji definovat konsolidační pásmu, resp. obchodník si přizpůsobí detekci svíček podle volatility trhu, např. pokud vidíme trh, který má tendenci po větším pohybu konsolidovat v pásmu m5 5-8 svíček, je ideální nastavit Lookback právě na číslo 10.

Položka ma_method je určena pro volbu průměrování, kterou jsme si lehce popsali v mniulém díle u indikátoru AF star. Volit lze celkem ze tří variant průměrování označených číslem 0 až 2. Jedná se o varianty SMA ( jednoduché průměrování), EMA (exponenciální průměrování) a WMA (vážené průměrování). Volba jednotlivého průměrování mírně mění nuance vykreslování v grafu, tedy jeho ostrost a tvarování při větším pohybu ceny.

ah

Instalace a zobrazení indikátoru

Instalace indikátoru AF Star nezabere více než několik minut. Podle jednoduchého návodu např. video zde na kanále cztrader zobrazíme indikátor v našem obchodním grafu. Na obrázku níže a v instruktážním videu lze vidět, jakým způsobem se tvoří signály. Signály resp. čára se vyobrazuje v dolní části grafu v sekundárním okně. Její červené zabarvení signalizuje pokračující pokles ceny, tedy downtrend a její zelená barva signalizuje pokračující růst ceny, tedy uptrend. Mezi přechody downtrendu a uptrendu jsou čárkovaná místa, která představují pohyb indikátoru Ahoora v momentě konsolidace. Tímto se indikátor nápadně odlišuje od klasické varianty Stochastic, která na tyto defekty neupozorňuje a obchodník se tak může mylně domnívat, že dochází k pohybu ceny na trhu i v situacích, kdy cena spíše konsoliduje a je bez jasnějšího návazného pohybu nahoru či dolů na více svíčkách. Pohyb  indikátoru Ahoora v pásmu pod hodnotou 20 na vertikální stupnici, je signálem pro blížící se preprodané období ceny na trhu, které nemusí nutně spustit obrat ceny nahoru, ale trh zde může zkonsolidovat a poté pokračovat dolů. Toto se projeví na indikátoru Ahoora právě tímto čárkovaným pohybem nahoru a uživatel tak ví, že se sice indikátor pohybuje nahoru ovšem bez silnějšího trendu. Analogicky pohyb nad hodnotou 80, představující překoupené pásmo.ah1

Závěr

Oscilační indikátory při správném využití, mohou přinášet uživateli představu o tom, v jakých úsecích se má tendenci cena pohybovat a kde lze očekávat vratku, obrat či jen oslabení trendu na trhu. Možnost filtrovat i konsolidační fáze na trhu, předurčuje indikátor Ahoora k využití jako doplněk pro filtraci falešných šipečkových signálů či potvrzení vstupu do obchodu/investice, která má základ v solidním trendu.

Tvorbu strategie právě kombinaci představených indikátorů v této sekci si můžete vyzkoušet společně s námi v rubrice strategie, kde společně kombinujeme AF Star indikátor a Ahoora indikátor.

Výhody:

Jednoduchá obsluha

Filtrace konsolidačních pásem na trhu

Nevýhody:

Nemožnost podrobnějšího nastavení periody utvářeného signálu či ovlivnit jeho výpočet.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *